MAJORÁNKA ZAHRADNÍ – Majorána hortensis
 
Majoránka zlepšuje trávení a činnost vnitřních orgánů. Přitom značně uklidňuje nervovou soustavu, čehož se využívá při migréně, stresu, nespavosti, pocitech slabosti a Žalu. Prospívá také ženám, neboť ulehčuje průběh menstruace a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Majoránkový olej slouží k potírám čela při bolestech hlavy a končetin při revmatických bolestech.
Uklidňující účinky žádného léku nemůžeme přehnat, což platí i u majoránky. Jejího blahodárného působení nejlépe využijeme v kuchyni častým a bohatým kořeněním jídel.
 
     MALINIK OBECNÝ – Rubus idaeus
 
Maliny mají vysoký obsah biotinu, nazývaného také vitaminem krásy, ale i dalších zdraví prospěšných látek. Léčebně se uplatňují při poruchách zraku, ke zmírnění nadměrného menstruačního krvácení, snížení teploty a při nemocech močového ústrojí. Čaj z listů maliníku je chutný, proto tvoří častou přísadu různých lahodných konzumních čajových směsí.
Z malin se vyrábí i oblíbený kompot a sirup, které jsou osvědčené během chřipkového období. I když nejúčinnější je konzumace čerstvých plodů, zdraví můžeme čerpat z malin i po jejich úpravě, a to bez omezení, neboť tato rostlinka má jen dobré vlastnosti.
 
     MANGOLKA ČÍNSKÁ (Klanopraška) – Schisandra chinensis
 
V bobulkách mangolky se skrývá léčivá hodnota, která obnovuje vnitřní sílu organismu. Napomáhá tomu vysoký obsah vitaminů a minerálních látek, které zlepšují funkci jater, vylučují z těla škodliviny, chrání před infekcemi a aktivují centrální nervovou soustavu. Považujeme ji také za prvotřídní preventivní prostředek na zvýšení imunity.Mangolka se ani při častějším užívání nestává návykovou drogou a její povzbudivé účinky nemají opačnou, útlumovou fázi. Povzbuzování organismu má však svou míru, stačí 5 až 10 čerstvých nebo sušených bobulek denně, hotové výrobky u-žíváme podle návodu. Užívání mangolky se nedoporučuje u zvýšené činnosti štítné žlázy, vysokém krevním tlaku a srdeční nedostatečnosti.
 
     MÁTA PEPRNÁ – Mentha  piperin
 
Proti ostatním mátám je jejím nejvyšším kladem obsah mentolu, který příjemně chladí a znecitlivuje.
Široce působící léčivé účinky máty se nejčastěji uplatňují u všech druhů žaludečních problémů. Zlepšuje chuť k jídlu, zastavuje zvracení a průjmy, uvolňuje žaludeční křeče i bolesti jater a žlučníku. Celkově uklidňuje a posiluje organismus. Známé jsou také dobré účinky na pohlavní impotenci mužů a frigiditu žen.
Máta je dobrá a neškodná bylinka. Její posilující působeni se uplatňuje hlavně v různých čajových směsích, samostatně ji užíváme s mírou a ne bez přestávky.
 
     MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ - Thymus serpyllum
 
Mateřídouška má mezi „průduškovými“ rostlinami výsostné postavení, neboť dokáže léčit i zastaralé a chronické stavypřitom je velmi vhodná i pro děti. Má také další dobré vlastnosti – posiluje organismus, pomáhá při menstruačních potížích a prospívá také trávicímu traktu. Zevně se tinktura nebo obklad doporučuje na kožní vyrážky, akné, do koupelí při revma a k celkovému posílení organismu.
Čaj z mateřídoušky je chutný a preventivně zdraví prospěšný, můžeme ho ochucený medem a citronem pít jako lahodný nápoj.
 
     MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ – Melissa officinalis
 
V dnešní životě plném stresů má meduňka čím dál tím důležitější úlohu, neboť dokáže u-klidnit celý organismus. Působením na centrální nervový systém ovlivňuje nejen nervovou soustavu, ale i psychiku a podněcuje léčení všech tělesných orgánů, v nichž vlivem stresu dochází k chorobným změnám. Uvolňuje křeče, bušení srdce a další problémy zapříčiněné nervovým vypětím, je výborným uspávacím prostředkem, nahrazujícím léky na spaní. Dobré vlastnosti meduňky nacházejí uplatnění i zevně jako přísada do koupelí a aromaterapeutických směsí.
Čaj z meduňky je úplně neškodný, v obvyklých dávkách ho můžeme pít každodenně.
 
     MEDVĚDICE LÉČIVÁ – Arctostaphylos uva-ursi
 
Droga patří k nejlepším dezinfekčním prostředkům močových orgánů, tím účinně pomáhá hlavně při jejich zánětech, ale také při kamenech a písku v močových cestách. Její léčivé účinky se dobře projevují také v trávicím traktu a slouží také k čištění krve.
Silné působení medvědice je spojeno s některými nežádoucími účinky, proto ji nikdy neužíváme samostatně, a ne déle než 10 až 14 dní.
 
      MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ – Calendula offtcinalis
 
U měsíčku se spojují velmi dobré vnitřní i vnější účinky, které se vzájemně doplňují. Čaj z měsíčku pomáhá zlepšovat trávení, příznivě působí i na játra, žlučník a ledviny, uklidňuje, zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak. Patří mezi nejlepší preventivní i podpůrné léčebné prostředky při všech druzích rakoviny.Z jeho dalších dobrých vlastností vzpomeneme ještě příznačný účinek na ženské orgány. Při silné a bolestivé menstruaci začneme týden před jejím začátkem pít měsíčkový čaj. Měsíčková mast je základním lékem na všechny těžce se hojící rány, vředy, otoky, proleženiny, zapařeniny, omrzliny a popáleniny. Zevně se užívá čerstvá šťáva nebo tinktura při rakovině kůže, na pihy a stařecké skvrny, rozdrcená čerstvá droga na křečové žíly. Měsíček je dobrou přísadou do sedacích koupelí.
Můžeme jej užívat bez obav a dlouhodobě.
 
     MOCHNA HUSÍ – Potentilla anserina
 
Lidové léčitelství odpradávna využívá schopnost mochny uvolňovat křeče. Proto ji ordinuje při kolikách břišní dutiny, menstruačních křečích, bolestivých záchvatech způsobených ledvinovými a žlučníkovými kameny. Používá se také k léčbě trávicího traktu, při střevním kataru, průjmech, na zastavení krvácení a na močové ústrojí.
Mochna husí se dá lehce získat, má mnoho dobrých vlastností a je úplně neškodná, což jí dává možnost širšího uplatnění v léčivých a preventivních bylinných čajích.
 
     MOCHNA NÁTRŽNÍK – Potentilla erecta
 
Kořen mochny svými stahujícími účinky rozšiřuje skupinu rostlin k léčení trávicího traktu. Uplatňuje se proti průjmům, při kloubním revmatismu, cukrovce a k zastavení krvácení. Samostatně se mochna obvykle nepoužívá, do čajových směsí ji můžeme přidávat bez obav.
 
     OMAN PRAVÝ – lnula helenium
 
Oman patří mezi hořké byliny, proto jeho léčivé účinky nejlépe působí na trávicí trakt.Podporuje tvorbu a vylučování žluče, čistí krev, je mírně močopudný, pomáhá proti tvorbě písku a kamenů v žlučníku a ledvinách, urychluje látkovou přeměnu. Má ověřené dobré účinky na dýchací orgány, čistí zahleněné průdušky a dezinfikuje.
V bylinkové praxi se samotný oman užívá zřídka, je však součástí čajových směsí na trávicí a dýchací orgány. V obvyklém dávkování nemá žádné vedlejší účinky, vyšší dávky však mohou způsobit bolesti hlavy a nevolnost.
 
     OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ –Juglans regia
 
Čaj zlistů silně čistí krev, tím pomáhají při všech kožních nemocech. Je také výborným lékem na žaludek, zlepšuje trávení, čistí hleny v žaludku i střevech a celkově posiluje organismus. Teplé obklady ze spařených listů „vytahují“ hnis, hojí rány, otoky a vředy. Listy tvoří výbornou přísadu do koupele.
Při vnitřním užívání musíme dávat pozor na to, že mírně snižuje krevní tlak, proto se nedoporučuje hypotronikům.
 
     OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ –Silybum marianum
 
Hlavním uplatněním ostropestřce v bylinkářské praxi je jeho prvotřídní účinek na všechny nemoci jater, kde se řadí k nejlepším rostlinným lékům. Současně prospívá také žlučníku a celé trávicí soustavě. Přitom jeho léčebné uplatnění je mnohem širší. Posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při migréně, závratích, kopřivce a dalších alergiích, senné rýmě a nevolnosti při cestování.
V terapeutických dávkách je ostropestřec neškodný, nedoporučuje se však jeho užívání při vysokém krevním tlaku a v těhotenství.
 
      OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ Rubus fruticosus
 
Droga z ostružiníkových listů je mírně močopudná, čistí krev, zastavuje krvácení, dezinfíkuje trávicí a močové orgány. Můžeme ji používat i zevně k omývání kožních zánětů a vyrážek, i jako kloktadlo.Jemné působení a příjemná chuť ostružiny se využívá v konzumních bylinkových čajích, vhodná je například kombinace s jahodou a malinou.
Při běžném užívání je ostružiník úplně neškodný, jeho dobré vlastnosti bychom měli využívat častěji.