PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ-Taraxacum officinale
Hořká chuť předurčuje pampelišku k léčbě trávicího traktu, zvláště jater. Zlepšuje i činnost žlučníku, slinivky břišní a střev. Snižuje krevní tlak, zlepšuje oběh krve, a tím i činnost srdce. Její všestranné, velmi dobré léčivé účinky se příznivě projevují také při revma, cukrovce, nemocech ledvin a obezitě. První jarní lístečky pampelišky přidáváme do salátů .Chválu pampelišky ještě podtrhuje to, že je úplně neškodná, můžeme ji užívat i dlouhodobě.
PARCHA SAFLOROVÁ – Leuzea rhapontica
Je to další z asijských povzbuzujících rostlin, jejíž účinky jsou podobné jako u ženšenu. Parcha zvyšuje imunitu organismu, jeho svalovou sílu a práceschop-nost. Zásobuje mozek kyslíkem, čímž zvyšuje jeho činnost při učení a duševní práci. Citelně snižuje hladinu cukru v krvi, prospívá při onemocněních jater, zlepšuje psychickou pohodu a celkově uklidňuje.
PELYNĚK PRAVÝ – Artemisia absintbium
Pomáhá při zkaženém žaludku, otravách zkaženými potravinami, zvracení, poruchách tvorby trávicích stav, křečích a nadměrném nadýmání. Má i protizánětlivé účinky, pomáhá při onemocnění chřipkou, slouží jako koření a používá se také při výrobě likérů.
V malých dávkách pelyněk uklidňuje, ve větších dávkách vyvolává nervozitu, proto jej užíváme s mírou.
PÍSKAVICE-ŘECKÉ SENO-Trigonella foenutn-graecum
Používání pískavice je u nás poměrně řídké, i když je to všestranně užitečná bylinka. Čaj nebo prášek ze semen zlepšuje trávení, pomáhá při kašli, snižuje hladinu cukru v krvi a celkově posiluje. Při vnějším použití teplá kaše z mletého semene „vytahuje“ hnis z ran a vředů, pomáhá při natržených svalech a vykloubení.
Při vnitřním užívání pískavice v obvyklém dávkování se žádné nepříznivé účinky nezjistily.
PLICNÍK LÉKAŘSKÝ – Pulmonaria officinalis
Čaj z květů a listů plicniku pomáhá při zánětech i zahlenění plic a průdušek, astma a kašli.
Má hojivé účinky i na sliznici úst, jícnu a žaludku po požití horkých jídel, nápojů, chemikálií apod. Je také důležitou součástí průduškových bylinkových inhalací.
Plicník mírně zvyšuje srážlivost krve a našly se v něm některé nebezpečné látky, proto jej užíváme ve směsích s dalšími rostlinami, vždy jen několik dní během potřeby.
PODBĚL LÉKAŘSKÝ - Tussilago farfara
Odpradávna podběl léčí suchý a úporný kašel, jeho slizovité látky pomáhají při všech nemocech plic a průdušek. Zevně se spařené, trochu pomačkané listy přikládají lícní stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, popáleniny, revmatické a kloubní bolesti. Z květních hlaviček můžeme připravit med, podobně jako z pampelišky. Dobré vlastnosti podbělu se využívají i v kosmetice.
V podbělu se našly i některé nebezpečné látky, kvůli kterým jej vnitřně užíváme jen krátkodobě, ne samostatně, jen jako přísadu do čajové nebo inhalační směsi.
POPENEC BŘEČŤANOVITÝ – Glechoma hederacea
Je osvědčeným lékem na průduškové astma - záduchu, především u mužů, ale pomáhá i při ostatních onemocněních dýchacích cest. V bylinných receptech se dále uplatňuje k léčení nemoci močových orgánů, uvolňuje kameny a písek v močových cestách. Mladé listy popence se pro vysoký obsah vitaminů doporučují do jarních salátů.Čaj z popence můžeme pít i samostatně, tato bylinka nemá žádné vedlejší účinky.
PRHA CHLUMNÍ (Arnika) – Arnica montana
Prha je nejlepším rostlinným lékem na různé úrazy odřeniny, pohmožděniny, vykloubeniny, natržené svaly apod. Čím dříve přiložíme obklad z prhy, tím lépe se rána hojí. Prha má však mimořádnou schopnost léčit i zastaralé bolesti a rozpouštět krevní sraženiny. Pro své výborné dezinfekční účinky nahrazuje tinktura z prhy tinkturu jódovou, přímo do rány ji však nedáváme. U citlivé pokožky může vyvolat puchýře, proto ji ředíme vodou a pokožku chráníme krémem.
Vnitřní užívání prhy se kvůli mírné jedovatosti nedoporučuje. Má však velmi dobré a všestranné účinky na srdce, cévní systém, křečové žíly a revma, proto ji v mnoha bylinkových receptech přidáváme v malém množství do hotových čajů.
PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ – Althaea officinalis
Účinkují podobně jako sléz – proti kašli a zánětu průdušek, přičemž se proskurník velmi dobře osvědčil u dětí. Je vhodný i do čajů na vředy žaludku a dvanácterníku. Slizovité látky se varem ničí, proto tyto cenné bylinky nevaříme, jen je necháme vyluhovat.
Proskurník i topolovka jsou pěkné a dobré bylinky, které většinou užíváme jen během nemoci, přitom se nemusíme obávat žádných vedlejších účinků.
PRVOSENKA VYŠŠÍ – Primula ektior
Hlavní léčivá hodnota prvosenky je v obsahu saponinu, který ředí hleny v průduškách a plicích, čímž ulehčuje odkašlávání, Jejími dalšími vlastnostmi jsou uklidňující účinky, proto se používá jako přísada do čajů proti stresu, neuróze, migréně a nespavosti. Vnitrně prvosenku samotnou neužíváme, neboť může vyvolat nevolnost a zvracení. Jako součást čajů podle vyzkoušených receptů ji můžeme užívat bez obav.
PŘESLIČKA ROLNÍ – Equisetum arvense
Silná močopudnost předurčuje přesličku na problémy močových orgánů. Pomáhá rozpouštět kameny v ledvinách a močových cestách. Současně čistí i cévy, zlepšuje krevní oběh, činnost srdce pomáhá při dně, revmatismu, preventivně působí při radioaktivním ozáření, otravě olovem a těžkými kovy. Její další dobrou vlastností je zastavování krvácení, zde se řadí s turankou a kokoškou mezi nejlepší bylinky. Zastavuje vnitřní i vnější krvácení z ran, hemeroidů a vnitřních vředů. Při ženském krvácení doplňujeme léčbu sedacími koupelemi.
Vnitřní léčebné účinky přesličky využíváme opatrně a jen krátkodobě, neboť může mít i nepříznivé vedlejší účinky.
PUŠKVOREC LÉKAŘSKY – Acorus calamus
Ostrá, kořeněná, silně hořká chuť řadí puškvorec mezi nejlepší žaludeční léky. Podle některých bylinkářů dokáže při pravidelném užívání vyléčit všechny trávicí potíže. Jeho všestranné působení na žaludek, játra i žlučník se projevuje tak výrazným posílením tělesné kondice, že účinky můžeme přirovnat až k legendárnímu ženšenu. Je vhodný při stavech slabosti, v rekonvalescenci, pro starší lidi, i jako podpůrný lék při rakovině.
Puškvorec ve všech formách dávkujeme opatrně, neboť silně působí. Po dvou až třech týdnech užívání na stejnou dobu přerušíme.
PÝR PLAZIVÝ – Elytrigia repens
Hlavní léčivou hodnotou pýru je jeho značná močopudnost, která prospívá hlavně při dně a revma-tismu, ale i močových potížích, hlavně výskytu písku, kamenů a zánětech. Pýr odstraňuje z organismu solné usazeniny, současně čistí krev, čímž prospívá i při kožních onemocněních, cukrovce a při snižování hmotnosti. Užívání pýru je úplně neškodné, ale tato bylinka se nejlépe uplatňuje v čajových směsích.
RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ -Hippophaě rhamnoides
Oranžovočervené bobulky rakytníku obsahují velké množství vitaminu C i dalších vitaminů a minerálů, ale ze všech rostlin nejvíce vitaminu E. Plody nebo produkty z nich zlepšují celkový zdravotní stav, zvyšují pracovní aktivitu a léčebné působení na mnohá onemocnění – žaludku, průdušek, plic a krevního oběhu. Rakytník prospívá také kloubům, při dně a revmatismu, pomáhá při nadměrné činnosti štítné žlázy. Rakytníkový olej je univerzálním zevním lékem na všechna kožní onemocnění i dobrým kosmetickým prostředkem.
Při vnitřním užívání plodů nebo oleje se žádné nežádoucí vedlejší účinky nezjistily, nadměrné dávkování se však zvýšeným účinkem neprojeví, proto se nedoporučuje.
ROUTA VONNÁ – Ruta graveolens
Routa má velmi dobré účinky na cévní systém. Čistí cévy od vápenatých usazenin, zpevňuje vlásečnice, snižuje krevní tlak, silně uklidňuje a pomáhá při epilepsii. Má silný účinek na ženské orgány, pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci, nesmí se však užívat v těhotenství.
Používáme jako menšinovou přísadu čajových směsí a jen několik dní v období, kdy ji potřebujeme.
ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ – Rosmarinus offtcinalis
Cennou vlastností rozmarýny je, že mírně zvyšuje krevní tlak. Přitom má příznivý vliv na celkový zdravotní stav, uklidňuje a mírní nervovou vyčerpanost. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, posiluje srdce a celý organismus, což se projevuje hlavně ve starším věku. Podobně působí i zevně, slouží jako kosmetikům, na rány, kožní nemoci a oživuje údy po mozkové příhodě.
Vnitřně může být užívání rozmarýny při vyšších dávkách nebezpečné, úplně je zakázáno u lidí trpících hypertenzí a v těhotenství.
ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ – Veronica officinalis
Rozrazil je značně močopudný, proto se používá na všechna onemocnění močového ústrojí.při revmatismu a dně. Takových bylin máme více, u rozrazilu si nejvíce ceníme toho, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, současně krev čistí a je výbornou prevencí i lékem proti skleróze. Pomáhá i při kašli, nachlazení, žaludečních a střevních poruchách.
Příjemná chuť rozrazilového čaje a jeho neškodnost jen podtrhuje potřebu jeho častějšího užívání také formou lahodného čaje, samostatně nebo ve směsích.
RŮŽE GALSKÁ – Rosa gallica
Růžový čaj nebo sirup pomáhá při nemocech plic, průdušek, uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje trávení.
Doporučuje se k regeneraci střevní flóry po užívání antibiotik. Zevně je růžová voda nebo olej pradávným osvědčeným zkrášlovacím prostředkem. Obklad z lístků růže pomáhá u suché popraskané pokožky, pohmožděninách a odřeninách, zmírňuje bolesti svalů a kloubů.
Je úplně neškodná a může se užívat bez omezení.
RŮŽE ŠÍPKOVÁ – Rosa canina
Hodnota látek obsažených v šípcích je v rostlinné říši ojedinělá. Ve 100 g plodů je obsaženo až 1200 mg vitaminu C, přitom další dobré zdroje, jako je černý rybíz, rakytník, zelí nebo citrusové ovoce, nedosahují ani polovinu této hodnoty. Podobně je to i u vitaminu A, skupiny B, P, K, hořčíku a dalších látek. Taková přírodní celaskonová a vitaminová „bomba“ proto pomáhá při všech onemocněních. Nejvíc se to projevuje u chřipky, nachlazení, cévních onemocněních, paradentóze, špatné srážlivosti krve a u celkového posílení organismu.Vitaminy a minerály přijímané z šípků nemůžeme předávkovat, proto lze tyto vzácné plody konzumovat v různých formách bez omezení. Čím více je však upravujeme, tím více ztrácejí svou hodnotu. Musíme si také uvědomit, že mají poměrně krátkou trvanlivost, proto šípky sbíráme každý rok a užíváme je co nejčerstvější.
RYBÍZ ČERNÝ – Ribes nigrům
Plody černého rybízu mají tak vysoký obsah vitaminů, minerálů a dalších pro organismus životně důležitých látek, že je musíme považovat za prvotřídní lék i výživný doplněk k posílení imunity. Listy rybízu jsou i oficiální léčivou drogou na záněty močových orgánů, nemoci z nachlazení, proti kašli a černému kašli dětí, na zvýšení látkové přeměny a zlepšení trávení.
Rybízový čaj dobře chutná a je úplně neškodný, listy se doporučují kombinovat s malinou, jahodou a ostružinou a používat jako konzumní čaj.