ŘEBŘÍČEK OBECNÝ – Achillea millefolium
 
Řebříček patří mezi bylinky s nejsilnějším dezinfekčním účinkem. Ten se projevuje zlepšením trávení, při žaludeční nervozitě a křečových bolestech. Odstraňuje tzv. „pálení žáhy“, pomáhá při migréně a ženských onemocněních, čistí krev. Zevně je starým vyzkoušeným lékem na rány, obklad zastavuje krvácení, rána se rychle hojí a pěkně zacelí. Řebříček je vděčnou přísadou do napařovacích inhalačních směsí i bylinkových koupelí.
Při vší chvále řebříčku je zapotřebí při jeho užívání i trochu opatrnosti, neboť mírně snižuje krevní tlak a ve větších dávkách může vyvolat příznaky otravy.
 
     ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ – Agrimonia eupatoria
 
Z širokých možností léčebného využití řepíku jsou na prvním místě jeho uklidňující účinky na celý trávicí trakt – žaludek, žlučník, játra, pankreas, dvanácterník a střeva. Posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při výtoku žen a při kloubním revmatismu.
Řepík je úplně neškodný, můžeme jej pít denně.
 
      SATUREJKA ZAHRADNÍ – Satureja bortensis
 
Saturejka značně pomáhá stravitelnosti jídel, proto se jí doporučuje hojně okořenit těžká, masitá a „nadouvající“ jídla. Její léčivé účinky spočívají v celkovém aktivizování trávicího systému, čímž posilují celý organismus. Má mezi bylinkami zřídka se vyskytující schopnost zvyšovat pohlavní žádostivost u mužů i žen.
Posilování organismu má své hranice, proto, i když saturejka nemá žádné nepříznivé účinky, užíváme ji s mírou.
 
     SEDMIKRÁSKA OBECNÁ – Bellis perennis
 
Sedmikráska je oblíbenou přísadou mnoha čajových směsí, hlavně tzv. prsních čajů, používá se na záněty močových cest a ledvin.Bylinkové recepty jí doporučují i proti migréně, k čištění krve a při zánětu pohrudnice. Čerstvé lístečky čistí krev a mají i protianemické účinky, proto se doporučuje konzumovat je formou různých salátů. Zevně slouží sedmikráska jako kloktadlo, k omývání a obkladům při kožních onemocněních a vředech.
Je to spolehlivá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky.
 
     SKOŘICOVNÍK CEJLONSKY -Cinnamomum zeylanicum
 
Jako všechna koření, i skořice slouží ke zlepšení trávení a povzbuzení činnosti vnitřních orgánů. Patří k nejúčinnějším rostlinným prostředkům při střevních infekcích a zánětech, nízkém tlaku a nedostatečném oběhu krve. Odpradávna slouží také jako afrodiziakum. Léčebně užíváme skořici jen jako přísadu do různých směsí.
 
     SLÉZ MAURSKÝ – Malva mauritiana
 
Nasládlé slizovité látky obsažené ve slézu jsou nejvhodnější na dýchací orgány. Jejich sliznici pokryjí tenoučkou ochrannou vrstvičkou, která je chrání před drážděním a urychluje hojení.Čaj ze slézu se používá i při průjmech, zvlášť u dětí. Spařené listy slézu jsou podle lidové medicíny vhodné na obklady při zánětu krku.
Sléz je bylinka bez nežádoucích účinků, můžeme ji užívat samotnou, v různých čajových směsích i bylinkových inhalacích
 
     SPORÝŠ LÉKAŘSKÝ – Verbena officinatis
 
Sporýš obsahuje především hořčiny, proto jej lidové léčitelství používá jako prostředek k zlepšení chuti do jídla. Současně slouží i na povzbuzení nervové soustavy, proti migréně a vyčerpanosti. Čaj ze sporýše s troškou medu je o-svědčeným lékem při chudokrevnosti. Některé recepty jej doporučují i jako náhradu pravého čaje.
Sporýš má jen dobré vlastnosti. Čaj v obvyklých dávkách nemá vedlejší účinky, kvůli silnému působení na dělohu se však nedoporučuje v těhotenství.
 
     SRDEČNÍK OBECNÝ – Leonurus cardiaca
 
Už název předurčil tuto rostlinu na všechny nemoci srdce, což se potvrdilo především při nemocech souvisejících s vysokým krevním tlakem. Čaj nebo tinktura ze srdečníku léčí anginu pectoris, srdeční slabost, tiší bolesti srdce a snižuje tepovou frekvenci, přitom značně uklidňuje celý organismus.
Srdeční léky vyžadují zvýšenou opatrnost, která je u srdečníku opodstatněná, neboť při silnějším dávkování se může projevit jako mírně jedovatý. Jeho užívání proto zkonzultujeme s odborníkem.
 
     SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ –Eupbrasia rostkoviana
 
   Světlík, jak už název napovídá, je rostlinou našich očí. Můžeme jej používat při všech očních onemocněních zevně a současně i vnitřně. Při bolestech z přetížení očí, zánětu spojivek, tvorbě ječného zrna, zánětu z průvanu, slzení, zeleném zákalu, ale i pooperačních stavech opakovaně omýváme oči silným odvarem ze světlíku. Ještě účinnější je obklad ze spařené drogy. Současně pijeme světlíkový čaj, který léčbu podporuje i vnitřně. Čaj má ještě další dobré vlastnosti. Snižuje kyselost žaludku, čímž preventivně působí proti vzniku vředového onemocnění, pomáhá při duševní únavě a s ní spojené nespavosti.
     Světlík je úplně neškodná dobrá bylinka, kterou můžeme pít i dlouhodobě, preventivně, nejen při nemocech očí, ale i jako zdravý bylinkový čaj.
 
     SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ – Galium verum
 
Svízel je močopudný, pomáhá při onemocněních ledvin a snižuje chuť k jídlu, čímž pomáhá při obezitě.
I když nemá žádné vedlejší účinky, při předávkování a dlouhodobém užívání může být nebezpečný
 
     ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ – Salina officinalis
 
Největší hodnotou šalvěje je její protibakteriální účinek, který se osvědčil u všech onemocnění ústní dutiny a krku. Výborně léčí záněty dásní, otlaky od zubní protézy, je přímo nenahraditelná při paradentóze. Po vytržení zubu vyplachujeme ránu silným šalvějovým odvarem, rychle se zahojí a nebude hnisat, můžeme přidat trochu heřmánku a yzopu. Tinkturu použijeme na omývání u kožních nemocí a akné nebo jako hojivou ústní vodu. Při vnitřním užívání oživuje šalvějový čaj krevní oběh, posiluje nervy a má protirakovinné účinky. Odstraňuje noční pocení a snižuje nadměrnou tvorbu mateřského mléka.
I taková dobrá bylinka jako je šalvěj se může u velkých dávek projevit negativně, proto i zde platí stará bylinková zásada o nepředávkování a přerušovaném užívání.
 
     TOPOLOVKA RŮŽOVÁ -Alcea rosea
 
Nejhodnotnější na topolovkové droze, kterou tvoří květy i kořen, je vysoký obsah slizovitých látek. Ty vytvářejí na povrchu sliznic tenkou vrstvičku, která je chrání před drážděním a urychluje hojení. To se příznivě projevuje při léčení dýchacích orgánů, kde dobře působí i u dětí. Jejím dalším uplatněním je působení na vředy žaludku a dvanácterníku.
Účinné slizovité látky topolovky se vařením ničí, proto připravujeme jen studený koncentrát, ve směsích ho přidáváme až do vlažného čaje. Její další dobrou vlastností je, že tuto rostlinu můžeme používat bez obav.
 
    TRNKA OBECNÁ – Prunus spinosa
 
Trnkový čaj je mírně močopudný, podporuje látkovou přeměnu, čistí krev a má široce působící dobré vlastnosti i příjemnou chuť, proto je velmi vhodný jako zdravotně preventivní a chutný konzumní čaj. Plody se mohou konzumovat syrové, mají vysoký obsah vitaminu C a dalších užitečných látek, ale trpkou chuť. Oblíbené jsou k výrobě vína, sušené slouží na žaludek a močové orgány.
Velké a silné dávky čaje z květů nebo čerstvé plody ve velkém množství mohou podráždit organismus. Prakticky jich však tolik nekonzumujeme a po zpracování se tato vlastnost ztrácí.
 
     TRUSKAVEC PTAČÍ – Polygonum aviculare
 
Tato stará léčivá rostlina zastavuje krvácení každého druhu, má však i mnoho dalších dobrých účinků. Léčí katar žaludku a střev, rozpouští a vyplavuje močové kameny, cenná je také schopnost zvyšovat krevní tlak. Čaj z trus-kavce prospívá při dně, revmatismu, nemocech kloubů, silné menstruaci a dalších ženských potížích.
V terapeutických dávkách můžeme pít čaj bez omezení.
 
     TŘAPATKA NACHOVÁ – Echinacea purpurea
 
K léčebným účelům slouží hlavně kořen, ale někdy i květ nebo celá nať. Drogu i výrobky z ní dostaneme ve specializovaných prodejnách, v poslední době jsou čím dál tím oblibenejší.
Je to proto, že třapatka podporuje činnost bílých krvinek, které likvidují choroboplodné zárodky v organismu, a tím posilují jeho odolnost vůči nemocem. Pro moderního člověka trápeného stresem, špatnou výživou, narušeným životním prostředím plným exhalátů a konzumním způsobem života je potřebné zvyšování imunity organismu prvořadé. V tom má třapatka velkou budoucnost, užíváme ji také preventivně, hlavně v chřipkovém období, ještě dříve, než začneme pociťovat příznaky onemocnění. Třapatka má i další dobré účinky, od zánětů kloubů přes nemoci trávení, dýchacích a močových orgánů až po obávanou rakovinu.
Třapatka je silná rostlina, proto i když nemá nepříznivé účinky, dávkujeme ji opatrně, neužíváme dlouhodobě, u hotových výrobků podle návodu.
 
     TŘEZALKA TEČKOVANÁ – Hyperkum perforatum
 
Léčí játra, žlučník, překyselený žaludek, vředy, močové cesty, ale také nervy, deprese, pocity strachu, úzkosti a duševní nemoci. Pomáhá na srdce, zlepšuje krevní oběh, prospívá při menstruačních problémech a v klimakteriu. Její vynikající léčivé vlastnosti se dobře uplatňují i zevně na rány, různé bolesti a jako přísada do koupelí. Třezalkový olej, „jánská krev“, je starým domácím masážním prostředkem proti svalovým bolestem.
Čaj z třezalky je chutný, můžeme ho užívat jako lahodný čaj, ale ne příliš často. Během užívání třezalky není vhodné opalování, může způsobit podráždění pokožky
 
     TURANKA KANADSKÁ – Conyza canadensis
 
Turanka společně s přesličkou a kokoškou patří k nejlepším rostlinným lékům na zastavení krvácení, přitom nerozhoduje, zda jde o krvácení vnější nebo vnitřní. Je osvědčenou přísadou do čajové směsi na zastavení ženského krvácení. Má i další, mezi bylinkami zřídkavou vlastnost, že podporuje tvorbu bílých krvinek, přitom je mírně močopudná a celkově čistí organismus.
Čaj z turanky je úplně neškodný, může se pít samotná, ale vzhledem k jejímu hlavnímu účinku ji obvykle užíváme jen několik dní.
 
     TUŽEBNÍK JILMOVÝ – Fitipendula Ulmana
 
Tužebníkový čaj je vynikajícím protirevmatickým prostředkem. Má silný potopudný účinek a snižuje teplotu, proto je dobrý i při chřipkových a dalších infekčních onemocněních. Zlepšuje metabolismus, pomáhá při kožních onemocněních a zvýšením vylučování soli z organismu prospívá při obezitě.
Jeho další dobrou vlastností je naprostá neškodnost, může se užívat i samotný, ale v kombinaci s dalšími podobně působícími bylinkami je užitečnější. Při problémech se srážlivostí krve jej užíváme opatrněji.
 
     TYKEV OBECNÁ – Cucurbita pepo
Semena tykve obsahují mnoho oleje a dalších cenných látek, především zinku. Odborné výzkumy potvrdily jejich schopnost vyhánět střevní parazity. Mají však i dobré účinky na prostatu, uklidňují, odstraňují zácpu a mají i protirakovinné účinky. Proto jejích pravidelná konzumace, například místo slaných tyčinek nebo v různých oříškových směsích, je výbornou prevencí. Tykvový olej je univerzálním lékem i všestranné účinným doplňkem výživy.
Dužina ani semena nemají žádné nepříznivé účinky, při běžné konzumaci je nemůžeme pře-dávkovat, proto můžeme jejich dobrých vlastností využívat bez obav.
 
     TYMIÁN OBECNÝ– Thymus vulgarit
 
Nať tymiánu je drogou s výrazným antibiotickým působením. Výborně dezinfikuje především dýchací cesty, ale také celý trávicí trakt, přitom vyhání střevní parazity. Má i protikřečové a bolest tlumící účinky. Zevně se používá jako kloktadlo, na obklady a je dobrou přísadou do bylinkových koupelí.
Kvůli silnému působení užíváme tymián krátkodobě, jen v době potřeby a podle předepsaného dávkování.